Zameranie ZŠ
Modernizácia výchovno-vyučovacieho procesu a vzdelávanie učiteľov prispieva k efektívnejšej a kvalitnejšej realizácii Školského vzdelávacieho programu Škola v náručí prírody pre ZŠ, ktorý je sprístupnený na webovom sídle školy. ŠkVP charakterizuje zameranie ZŠ na oblasti:
Podpora zdravia žiakov pohybovými aktivitami, budovanie aktívneho vzťahu k športu a zdravému životnému štýlu.
Východiskom je dobre vybavená telocvičňa s posilňovňou a veľký školský areál. Žiaci majú v 1. – 9. ročníku predmet telesná výchova navýšený na 3 hodiny týždenne. Majú možnosť pravidelne navštevovať športové krúžky, zúčastňovať sa športových i tanečných súťaží, turistických vychádzok a pochodov. ZŠ organizuje každoročne plavecký výcvik a pre žiakov 3. a 4. ročníka, raz za dva roky školu v prírode pre 3. a 4. ročník a lyžiarsky výcvik pre žiakov 2. stupňa. V školskej kuchynke sa žiaci učia pripravovať zdravé jedlá, na školskom pozemku pestujú zeleninu, využívajú bylinky dopestované v školskej bylinkovej záhrade.. K otužovaniu žiakov prispieva každodenný pobyt na čerstvom vzduchu celý rok počas veľkých prestávok. Škola spolupracuje so zubárkou pri organizovaní preventívnych prehliadok u žiakov 1. – 9. ročníka. Pre zdravý chrbát je dôležité správne sedenie, k čomu prispievajú nastaviteľné lavice vo všetkých triedach. O zdravom životnom štýle mávajú žiaci besedy s odborníkmi alebo aktivity tematicky zamerané na: Svetový deň výživy, Svetový deň mlieka, Týždeň boja proti stresu, Týždeň boja proti drogám, Deň narcisov.
Rozvoj environmentálnych kompetencií žiakov, budovanie ohľaduplného vzťahu k životnému prostrediu a jeho aktívnej ochrany.
Motiváciou je blízky Veľký Manín a Malý Manín, Náučný chodník NPR Manínska tiesňava – PR Kostolecká tiesňava alebo Prírodná pamiatka Bosmany. Žiaci majú časovou dotáciou posilnené odborne vyučované predmety prírodoveda, vlastiveda, biológia, chémia a geografia. Samozrejmosťou je pre nás separovanie odpadu – papier, plasty, elektroodpad, batérie, a každoročný zber papiera. ZŠ je zapojená do projektov Ekostopa a Recyklohry, zapájame sa do aktivít pri príležitosti Dňa vody, Dňa Zeme, Za krajšiu Považskú Bystricu. Na hodinách Techniky žiaci vyrábajú kŕmidlá pre vtáky, ktoré v zime prikrmujú. Majú možnosť sledovať v triede motýliu farmu a vo hvezdárni oblohu s vesmírnymi telesami. Od vzťahu k prírode a krajine sa odvíja účasť na biologickej a geografickej olympiáde, príležitosť pozorovať prírodu na krúžku Mladý vedec a Turistickom krúžku. Pravidelne a úspešne sa naša škola zapája do Ekojarmoku, ktorý je organizovaný CVČ a Mestom Považská Bystrica.
Rozvoj jazykových a komunikačných kompetencií, čitateľskej gramotnosti žiakov, ich príprava na ďalšie štúdium a prax.
Vzhľadom na dôležitosť komunikácie v materinskom jazyku a tiež v cudzích jazykoch sú vo všetkých ročníkoch posilnené predmety slovenský jazyk a literatúra a anglický jazyk, ktorý sa ako povinný predmet od 1. ročníka vyučuje týždenne 1 hodinu, v 3. a 4. ročníku 3 hodiny a v 5. – 9. ročníku 4 hodiny. Nemecký jazyk sa vyučuje v 7. – 9. ročníku 2 hodiny týždenne. Kvalifikovaní učitelia učia cudzie jazyky na 1. aj 2. stupni. Žiaci sa úspešne zúčastňujú olympiády v anglickom jazyku a aktivít k Európskemu dňu jazykov. Pravidelne navštevujú divadelné predstavenia, Okresnú knižnicu v Považskej Bystrici, výstavy kníh, príležitostne besedujú so spisovateľmi. Kniha je predmetom rôznych tvorivých aktivít v rámci projektov Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice a Záložka do knihy spája školy alebo počas Marca – mesiaca knihy, a Medzinárodného dňa školských knižníc, či čitateľskej súťaže Čítame s Osmijankom. Rodnú reč si rozvíjajú v súťažiach literárnej tvorby a umelecký prednes v recitačných súťažiach.
Rozvoj informačno-komunikačných kompetencií.
Základom je počítačová učebňa a kvalifikovaná učiteľka informatiky na 1. a 2. stupni. Hravou formou si žiaci môžu rozvíjať svoje informačno-komunikačné kompetencie aj v záujmových krúžkoch. ZŠ sa úspešne zapája do informatických a programátorských súťaží.
Osobnostný rozvoj žiakov.
Potreba rozvíjať osobnosť žiakov všestranne nás viedla k vytvoreniu predmetu prosociálna výchova, ktorá sa vyučuje v 5. ročníku. Zameriava sa na osobnosť, hodnoty, medziľudské vzťahy, empatiu a prosociálnosť. S obsahom predmetu súvisia hodnotovo orientované projekty, besedy, prednášky, aktivity a súťaže.