• Charakteristika ZŠ

Základná škola

Súčasťou základnej školy je budova ZŠ, telocvičňa s posilňovňou, kuchynkou a dielňami, školský areál s multifunkčným a futbalovým ihriskom, pieskovým doskočiskom, školským pozemkom, bylinkovou záhradkou, dvoma ovocnými sadmi, hvezdárňou, miniparkom a prírodným amfiteátrom. Priestory sú pravidelne kontrolované po stránke hygienickej, estetickej a bezpečnostnej. Na škole i na telocvični sú vymenené všetky okná, v škole sú vymaľované chodby a schodištia, na vonkajšie schody do šatne a hlavného vchodu sú položené bezpečné gumené rohože. Vo všetkých triedach je nový školský nábytok (lavice), v  piatich triedach je vymenená stará drevená tabuľa za moderný set novej zelenej tabule v kombinácii s interaktívnou tabuľou a v ďalších dvoch triedach sú inštalované interaktívne tabule. Naďalej chceme pokračovať vo výmene tabúľ za moderné interaktívne sety a vo výmene školského nábytku (skrinky.)

Ako plnoorganizovaná základná škola máme v každom ročníku po jednej triede – na 1. stupni sú 4 triedy (58 žiakov) a na 2. stupni 5 tried (60 žiakov). Žiaci pochádzajú z Považskej Teplej, Považskej Bystrice a zo spádových obcí: Záskalie, Kostolec a Vrchteplá. Práve žiakom zo spádových obcí škola podľa zákona prepláca cestovné. Rozvrh vyučovacích hodín, dozory nad žiakmi, obedy, školou organizované aktivity aj mimoškolská činnosť sú prispôsobené dochádzajúcim žiakom tak, aby bola zachovaná nielen nadväznosť na autobusové spoje, ale aj psychohygiena a bezpečnosť.

Žiaci so ŠVVP

Žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami bývajú začlenení v bežných triedach ZŠ. Špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby vyplývajú z ich zdravotného znevýhodnenia alebo nadania, alebo vývinu v sociálne znevýhodnenom prostredí. Výchovný poradca poskytuje týmto žiakom, ich rodičom a učiteľom poradenstvo v spolupráci s pedagogicko-psychologickou poradňou a inými odborníkmi – logopédom, špeciálnym pedagógom, psychológom alebo odborným lekárom. Nízky počet žiakov v triedach umožňuje vyššiu mieru individuálneho prístupu k žiakovi.

Žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia zabezpečuje škola v spolupráci s MsÚ a ÚPSVaR v Považskej Bystrici školské pomôcky na každý polrok školského roku v zákonom stanovenej sume. Rodičia týchto žiakov majú možnosť požiadať zriaďovateľa o oslobodenie od platenia poplatku v školskom klube detí.

Žiakov s nadaním škola aktuálne zapája do matematických, jazykových, programátorských, technických, športových, tanečných, výtvarných, speváckych či recitačných súťaží. Zameriava sa na rozvoj ich intelektového, manuálneho, umeleckého alebo športového nadania.

Pedagogickí zamestnanci

Učitelia pracujú na škole aj ako vedúci krúžkov záujmovej činnosti i ako koordinátori školského vzdelávacieho programu, environmentálnej výchovy, prevencie, výchovy k manželstvu a rodičovstvu, dopravnej výchovy a ako výchovný poradca. Doteraz absolvovali programy kontinuálneho vzdelávania zameraných najmä na informačné technológie (Microsoft Office 2007 v edukačnom procese, Tvorba prezentácií v PowerPointe a využitie interaktívnej tabule, Využívanie IKT vo vyučovaní, Vyučovanie informatickej výchovy, Modernizácia vzdelávania na ZŠ s podporou IKT, Interaktívna tabuľa, Baltík-programovanie na ZŠ) a programy zvyšujúce kvalitu v iných oblastiach (Vzdelávanie učiteľov v súvislosti s tvorbou ŠkVP, Výchovný poradca, Didaktika reálií vo vyučovaní ANJ, Jazyková príprava kvalifikovaných učiteľov 1. stupňa ZŠ s rozšírením kvalifikácie na vyučovanie CJ a mnohé iné programy kontinuálneho vzdelávania, Profesijná orientácia žiakov ZŠ, Podpora čitateľskej gramotnosti a mnoho iných). Naši učitelia sa so záujmom zúčastňujú mnohých školení na podporu ich práce so žiakmi, na rozšírenie si vedomostí a kompetencií v moderných formách vyučovania.

Projekty

Škola sa zapája do rôznych projektov kvôli zvyšovaniu kvality svojich učiteľov, získavaní novej techniky a softwéru, skrášleniu prostredia a okolia školy, modernizácie školy a školských pomôcok, modernizácii vyučovacieho procesu.

Rozvojové projekty, v ktorých sme boli úspešní:

• Zelené oči - Bylinková záhradka
          • FIT ZÓNA - outdoorové posilňovacie stroje
          • Technika hrou - didaktický materiál

Vzdelávacie projekty, ktorých sa zúčastnili naši učitelia:

•  Modernizácia vzdelávacieho procesu
          • Ďalšie vzdelávanie učiteľov ZŠ v predmete informatika
          • Vzdelávanie učiteľov ZŠ v oblasti cudzích jazykov:
          • Modernizácia vzdelávacieho procesu na ZŠ
          • Inovácia foriem a metód výučby v ZŠ využitím e-learningových programov pre 1. – 5. ročník
          • Profesijný a kariérový rast pedagogických zamestnancov
          • Zvyšovanie kvality vzdelávania na ZŠ s využitím elektronického testovania