• Výchovná poradkyňa: Mgr. Ivana Bisahová

          Konzultačné hodiny: štvrtok, prípadne kedykoľvek po telefonickom dohovore č. t. 0911225130, pre žiakov kedykoľvek v rámci pracovnej doby.

          Kancelária výchovnej poradkyne sa nachádza na prízemí ZŠ.

           

          Hlavné úlohy výchovného poradenstva v školskom roku 2023/2024

          Hlavné úlohy výchovného poradenstva vychádzajú:

          a) z hlavných úloh školy,

          b) zo Sprievodcu školským rokom 2023/2024,

          c) Harmonogramu zberu informácií k prijímaniu uchádzačov so základným vzdelaním na denné štúdium stredných škôl pre školský rok 2023/2024

          Hlavné úlohy v oblasti profesijnej orientácie žiakov

          ► Nadväzovať a prehlbovať spoluprácu medzi ZŠ, SOŠ a zamestnávateľmi, venovať osobitnú pozornosť približovaniu možností systému duálneho vzdelávania a ostatných foriem odborného vzdelávania a prípravy v technických odboroch vzdelávania žiakom a ich rodičom.

          ► Využívať informácie o aktuálnej ponuke učebných miest pre nasledujúci školský rok v systéme duálneho vzdelávania zverejnenej www.dualnysystem.sk.

          ► Zabezpečovať a poskytovať poradenskú, metodickú a informačnú pomoc žiakom a ich zákonným zástupcom o možnostiach štúdia na stredných školách, pri profesijnej orientácii, voľbe štúdia, povolania a pracovného uplatnenia.

          ► Spolupracovať so Školským výpočtovým strediskom v Liptovskom Mikuláši, CPP, CŠPP, UPSVaR v Považskej Bystrici.

          ► Zabezpečovať zber informácií záujmu žiakov o štúdium na stredných školách pre ŠVS a odoslanie prihlášok na stredné školy v určených termínoch.

          ► Na evidenciu a spracovanie informácií využívať výpočtovú techniku a program Proforient. Využívať webovú stránku Internetový sprievodca svetom práce, rôzne webové stránky poskytujúce informácie o stredoškolskom štúdiu, individuálne konzultácie, príslušné propagačné materiály stredných škôl, exkurzie a besedy žiakov so zástupcami stredných škôl a umožniť žiakom návštevy stredných škôl v rámci dní otvorených dverí.

          ► Zabezpečiť administráciu a priebeh celoslovenského testovania žiakov 9. ročníka základných škôl z predmetov matematika, slovenský jazyk a literatúra.

          Hlavné úlohy v oblasti starostlivosti o talentovaných a nadaných žiakov a o žiakov s výchovnými a vzdelávacími problémami

          ► Uskutočňovať v spolupráci s triednymi učiteľmi vyhľadávanie žiakov s problémami vo výchove a vývine osobnosti. Podľa potreby sprostredkúvať psychologické a iné odborné služby a starostlivosť.

          ► Realizovať konzultačno-poradenské služby pre rodičov detí a žiakov zamerané na zlepšenie ich štýlu výchovy a starostlivosti o deti a zabezpečovať kvalitnú kooperáciu školy a rodiny.

          Úzko spolupracovať s triednymi učiteľmi a ostatnými vyučujúcimi, sledovať zapájanie sa nadaných žiakov do súťaží. Osobitnú pozornosť venovať žiakom nadaným, talentovaným, sociálne znevýhodneným a žiakom s postihnutím. Zvýšenú pozornosť venovať aj žiakom nastupujúcim do prvého ročníka a pri prechode na druhý stupeň.

          ► Zabezpečovať diagnostiku a evidenciu porúch žiakov o správaní a učení, ich školskej neúspešnosti. Poskytovať individuálne konzultácie žiakom a rodičom pri ich riešení v spolupráci s CPaP a triednymi učiteľmi.

          ► Priebežne monitorovať správanie sa detí a žiakov a zmeny, v prípadoch podozrenia na porušovanie ich zdravého osobnostného vývinu zabezpečiť ich ochranu a bezodkladne riešiť vzniknutý problém v súčinnosti s vedením školy a zákonnými zástupcami žiaka. Spolupracovať s odbornými zamestnancami CPaP, podľa potreby aj s príslušným pediatrom, sociálnym kurátorom alebo políciou.

          ►Poskytovať súčinnosť orgánom sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately (orgánom ochrany) a zariadeniam zriadeným na výkon rozhodnutia súdu pri výkone opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

          ► V zmysle plnenia vybraných úloh vyplývajúcich z Národnej stratégie na ochranu detí pred násilím zabezpečiť prístupnosť a dostupnosť informácií deťom o právach dieťaťa so zameraním na problematiku prevencie násilia páchaného na deťoch, o možnostiach pomoci, vrátane stimulácie kritických postojov detí k nevhodným mediálnym obsahom.

          ► Prejavy šikanovania riešiť v súlade s Vnútornou smernicou k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov ZŠsMŠ Považská Teplá. Monitorovať a odhaľovať negatívne javy v správaní žiakov a príznaky šikanovania využívaním rôznorodých diagnostických nástrojov; odhaľovať zdroje rizikového správania a sociálno-patologických javov a uplatňovať účinné prostriedky na ich elimináciu. Informovať bezodkladne zákonných zástupcov žiakov o výskyte problémového javu v správaní žiaka alebo zhoršenia jeho prospechu. Zvyšovať u žiakov povedomie o trestnoprávnej zodpovednosti pri prejavoch šikanovania či iného rizikového správania. Venovať zvýšenú pozornosť budovaniu pozitívnej klímy triedy, školy ako prevenciu šikanovania a iného rizikového správania sa žiakov.

          ► Zvláštnu pozornosť venovať podozreniu z užívania drog a iných omamných látok, podozreniu zo zanedbávania, fyzického a psychického týrania žiakov.

          ► Dôslednou diagnostikou správania sa žiakov včas podchytiť žiakov s poruchami správania a v spolupráci s triednymi učiteľmi, CPaP, detským lekárom a rodičmi tieto poruchy eliminovať.

          ► Podieľať sa na riešení konfliktných situácií, minimalizovať prejavy agresivity a vandalizmu žiakov.

          ► Pri výchove a vzdelávaní žiakov so zdravotným znevýhodnením rešpektovať obmedzenia, ktoré sú podmienené zdravotným znevýhodnením žiaka a uplatňovať požiadavky, ktoré má predpoklad splniť. Pre účely skvalitnenia školskej integrácie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami dôsledne dodržiavať všeobecne záväzné predpisy, metodické pokyny a usmernenia.

          Hlavné úlohy v oblasti pracovných podmienok výchovného poradcu

          ► Zvyšovať profesijné kompetencie výchovného poradcu prostredníctvom účasti na odborných seminároch, konferenciách, kurzoch a poradách.

          Spolupracovať s členmi pedagogického zboru, triednymi učiteľmi, koordinátorom prevencie, so zamestnancami CPaP, sociálnou kurátorkou a s rodičmi žiakov.

          Informovať pedagogických zamestnancov školy o výchovno-poradenských aktivitách a práci výchovného poradcu, ako aj o opatreniach potrebných pre riešenie problémov tried a jednotlivých žiakov.

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou, Považská Teplá 181, Považská Bystrica
      • zspovtepla@gmail.com mspovtepla@gmail.com sjpovazskatepla@gmail.com
      • Základná škola +421 42 4381192 mobil 0911225130 Materská škola: +421 42 4381149 mobil: 0911667112 Školská jedáleň: +421 42 4381149 mobil: 0911667112
      • IČO: 42276632
      • DIČ: 2023583012
      • Riaditeľ školy: Mgr. Zuzana Hoblíková 0911 225 130 042/4381192
      • Zástupca riaditeľa: pre ZŠ Ing. Jana Budayová 042/4381192 0911225130 pre MŠ Marta Hruškovičová 042/4381149 0911667112
      • Výchovný poradca: Mgr. Ivana Bisahová 042/4381192 0911225130
      • 0911 225 130
      • Považská Teplá 181 017 05 Považská Bystrica Slovakia
    • Prihlásenie